Gruzja – Kaukaskim Szlakiem – lotnicza 5 dni

1 dzień: Wylot z Wrocławia/Katowic. Przylot do Kutaisi. Kutaisi-Gori-Uplisciche-Tbilisi
Transfer na lotnisko. Przylot do Kutaisi. Przejazd w kierunku Tbilisi. Wizyta w skalnym mieście Uplisciche, jednej z pierwszych osad ludzkich na Kaukazie z  I tys. p.n.e. Spacerując po skalnym mieście można sobie wyobrazić jego dawną świetność. Zwłaszcza stając w jego najwyższym punkcie i przyglądając się roztaczającemu się wokół nas widokowi. Wybór tego miejsca na pewno nie był przypadkowy – góry, rzeka, przestrzeń, naturalne jaskinie i skała nadająca się do kucia. Miejsce strategiczne. Przejazd przez miasto Gori, znane jako miejsce urodzin Józefa Stalina (Iosifa Dżugaszwili). Przyjazd do Tbilisi. Kolacja w restauracji. Nocleg.

2 dzień: Tbilisi
Po śniadaniu  zwiedzanie Tbilisi, jednego z najstarszych miast na świecie: cerkiew Metechi z XIII w.,  pomnik założyciela miasta – króla Wachtanga Gorgasali. Przejazd kolejką linową na wzgórze miasta. Zwiedzimy: Twierdzę Narikala, a także wzgórze z Pomnikiem Matki Gruzji. Spacer do Abanotubanitradycyjne łaźnie siarkowe. Zobaczymy cerkwi Sioni i Anczischati (VI – VII w.). Przejazd przez centrum miasta – Plac Wolności  ze złotym pomnikiem św. Jerzego – patrona Gruzji i aleji S. Rustawelego. Na ulicy Rustaweli toczy się główny nurt życia miasta, to przy niej znajduje się wiele ważnych dla miasta budynków i urzędów.  Kolacja z winem w tradycyjnej restauracji  z pokazem gruzińskich tańców ludowych i śpiewów . Nocleg.

3 dzień – Tbilisi-Mccheta-Kazbegi-Gudauri

Śniadanie. Ruszamy Gruzińską Drogą Wojenną w kierunku północnym. Odwiedzamy perłę architektury – dawną stolicę Kartlii – Mcchetę. Wjazd do cerkwi Jvari (VI-VII w). Stąd rozciąga się wspaniały widok na miasto i dwie łączące się  rzeki  – Mtkwari i Aragwi. Następnie oglądamy katedrę Sweti Cchoweli (XI w.), "gruziński Wawel" z grobami królów z dynastii Bagrationi. Czas wolny. Dalsza droga wije się serpentynami. Przekroczenie Przełęczy Krzyżowej – 2395 m n.p.m. Gruzińska Droga Wojenna prowadzi z Tbilisi przez Wielki Kaukaz aż do Władykaukazu, łącznie liczy 208 km. Przyjazd do Stepancminda (Kazbegi) . Najważniejszą atrakcją północnej części regionu jest XIV-wieczny kościół Cminda Sameba (kościół Świętej Trójcy) w pobliżu wioski Gergeti u stóp Góry Kazbek (5047m n.p.m). Wjazd jeep-ami do cerkwi. Powrót do  Gudauri. Kolacja w hotelu . Nocleg.


3 dzień – Gudauri-Ananuri-Kutaisi – Gelati

Śniadanie. Wyjazd do Kutaisi. Po drodze oglądamy wspaniałą twierdzę Ananuri (XVI-XVII w.), położoną nad ogromnym zbiornikiem wodnym Zhinvali.  Przejazd do Kutaisi, miasta, do którego odbyła się wyprawa argonautów po złote runo. Zwiedzanie położonego w malowniczym wąwozie, doskonale zachowanego średniowiecznego monastyru z akademiją Gelati z XII wieku (na liście UNESCO) – niegdyś ważnego centrum kulturalnego, religijnego i naukowego, miejsca narodzin gruzińskiej myśli renesansowej. Kolacja w hotelu. Nocleg.


5 dzień: Kutaisi. Transfer na lotnisko. Przylot do Wrocławia.
Śniadanie . Transfer na lotnisko. Wylot do Wrocławia. Transfer autokarem do Legnicy, Lubina, Polkowic i Głogowa


Proponowane terminy: terminy oparte są na rozkładzie lotów do Kutaisi

Cena:  (cena przy grupie 45 – 50 osób)
Cena zawiera:

– transfer autokarem na lotnisko we Wrocławiu / Katowicach w obie strony
– przelot samolotem na trasie Polska – Kutaisi – Polska
– opieka doświadczonego pilot podczas transferu, przelotu i zwiedzania
– Transfery i transport podczas zwiedzania – zgodnie z programem
– Zakwaterowanie – w hotelach 3***, pokoje 2osobowe – 2 noclegi w Tbilisi, 1 nocleg w Kutaisi,  1 nocleg w Gudauri – wszystkie hotele posiadają klimatyzację, w pokojach ręczniki i suszarki
– wyżywienie według programu – ŚNIADANIA –4, KOLACJE 4 ( w tym 1 kolacja z winem w tradycyjnej restauracji  z pokazem gruzińskich tańców i programem folklorystycznym)
– 1 butelka wody dziennie/osoba (0,5l)
– bilety wstępu  – dojazd kolejką linową do twierdzy Narikala,   skalne miasto Uplisciche
– samochody terenowe 4X4 w Stepancminda (Kazbegi)
– opieka polskojęzycznego przewodnika na trasie w Gruzji
– ubezpieczenie KL i NNW
– TFG (Turystyczny Fundusz Gwarancyjny)

Gruzja – Jeden z najstarszych chrześcijańskich krajów na świecie a Gruziński Kościół Prawosławny jest jednym z kanonicznych kościołów prawosławnych, będący zarazem jednym z najstarszych kościołów na świecie. Dzięki Świętej Nino Gruzja, jako drugi kraj na świecie po Armenii, przyjęła chrześcijaństwo w 326 r..

Obiekty i miejsca wpisane na listę UNESCO stanowią wspólne dobro ludzkości. Świątynie w Gruzji uznane zostały za wspaniały przykład średniowiecznej architektury sakralnej Kaukazu, odzwierciedlający wysoki poziom artystyczny i kulturalny

Kulinarna mapa Gruzjii … Poezja Smaku … U stóp Kaukazu, na obrzeżach Europy leży kraina miodem i winem płynąca. Tak nazywają ja sami Gruzini, tak zapamiętują ją przyjezdni. Razem z winem wywożą z Gruzji wspomnienia o gruzińskich snickersach, pierożkach z rosołem i wyśmienitych chlebach. Kuchnia gruzińska składa się z bardzo tradycyjnych potraw. Mimo mody na nowe, wykwintne dania ona pozostaje w zasadzie w pierwotnym  kształcie, dzięki temu jest oryginalna i stanowi swego rodzaju zagadkę.

Supra i tamada. Gruzja to kraj, którego mieszkańcy chyba jak nikt potrafią bawić sie i cieszyć się życiem. Aby to zrozumieć, trzeba wniknąć w ich obyczajowość, mentalność i sposób patrzenia na świat i życie. To SUPRA, czyli gruzińska uczta, supra, to uczta, to centrum życia towarzyskiego Gruzinów. Nie ma uczty bez toastów a toastów bez TAMADY. Można go określić jako przewodnika stołu. Rola tamady jest dbanie o porządek podczas biesiady. Gruzja to piękny, nieco dziki i szalony kraj o bardzo bogatej kulturze. Gruzinów określa sie jako mistrzów sztuki świętowania. Niemal wszystkiemu, co robią, towarzyszy ogromna radość życia.

Przez taniec i śpiew poznasz naturę Gruzina… Nie ma chyba narodu, który by jak Gruzini, wytworzył i zachował taka obfitość pieśni i dawnych instrumentów ludowych używanych do dzisiaj. Jak sami Gruzini wyjaśniają, śpiew i taniec łączy sie u nich z podtrzymywaniem w rodzinach tradycji ludowej, będącej dla nich cennym kulturowym spadkiem. Każde gruzińskie dziecko uczy sie tradycyjnego tańca i śpiewu w szkole i robi to równie entuzjastycznie co dorośli. Niewiele kroków tanecznych na świecie jest tak dzikich i energicznych jak kroki Gruzinów lub tak wysublimowanych jak kroki Gruzinek, które zdają sie sunąć po podłodze, jakby unosiły się w powietrzu. Kostiumy są równie cudowne, a tańce, śpiewy i występy rozbrzmiewają przez cały rok w całym kraju. Energicznie skaczący tancerze, szczęk mieczy, latające iskry, sztylety drgające w podłodze, w połączeniu z wdzięcznymi, szybującymi postaciami kobiecymi w eleganckich średniowiecznych sukniach. Dodajmy do tego znakomicie skrojone stroje z gór i dolin, dzikie bębnienie, akordeon i mamy spektakl, który na pewno będzie niezapomnianym przeżyciem.

Drukuj
error: Content is protected !!