Białoruś – śladami polskiej historii

Program ramowy

Wyjazd ok. godz. 20:00 (dzień wcześniej) kolejno z Lubina, Legnicy, Wrocławia. Nocny przejazd w kierunku Białorusi. Po drodze przystanki.

a następnego dnia od rana:   Grodno – Wasiliszki–Lida 

Przekroczenie granicy Kuźnica – Bruzgi. Spotkanie z przewodnikiem na granicy po białoruskej stronie. Przyjazd do Grodna. Zwiedzania Grodna, miasta królewskich rezydencji, kościołów i klasztorów oraz pałaców najznamienitszych rodów magnackich Rzeczypospolitej. Zaczynamy od wzniesionej w latach 1575-78 grodzieńskiej synagogi.   Następnie idziemy do Starego Zamku książąt grodzieńskich z XII wieku, rezydencji książąt Wielkiego Księstwa Litewskiego i Królów Polski. Nowy Zamek królewski z XVIII wieku, był rezydencją króla Augusta III Sasa i Stanisława Augusta Poniatowskiego. Dalej spacerem idziemy po ulicy zamkowej w kierunku dawnego rynku grodzieńskiego (obecny plac sowiecki) po drodze zobaczymy budynki byłych pałaców magnackich: Hreptowiczów, Massalskich, Sanguszków, Sapehów. Zobaczymy też miejsce w którym stał najstarszy kościół w Grodnie pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Kościół Farny, Katedra diecezji grodzieńskiej pod wezwaniem św. Franciszka Ksawerego jest jedną z największych świątyń doby baroku wzniesionych na ziemiach Rzeczypospolitej. Cerkiew pod wezwaniem św. Borysa i Gleba to jedna z najstarszych  prawosławnych świątyń  na terenie obecnej Białorusi.  Ponadto obejrzymy inne interesujące miejsca dawnego Grodna, dawną dzielnicę „Horodnica” która powstała w XVIII wieku. Zobaczymy również pomnik Elizy Orzeszkowej, dom grodzieńskich masonów, stary park miejski założony  jako  ogród botaniczny, teatr, budynki akademii medycznej, szkoły baletowej („krzywa oficyna”). Czas wolny. Przejazd  w kierunku Lidy. Robimy przystanek we wsi Wasiliszki gdzie zobaczymy neogotycki kościół pw. św. Piotra i Pawła wzniesiony na początku XX w. Następnie jedziemy do domu rodziny Wydrzyckich w którym urodził się i wychował Czesław Niemen. Dalej jedziemy do Lidy. Zakwaterowanie w hotelu i obiadokolacja – tradycyjna kuchnia ziemi lidzkiej. Odpoczynek, nocleg.

kolejny dzień:   LidaNowogródekJezioro Świteź – Brześć

Śniadanie w hotelu a następnie zwiedzanie Lidy. Lida to drugie co do wielkości miasto w obwodzie grodzieńskim. Obecnie liczy ponad 100 tyś. mieszkańców. Jest administracyjnym i przemysłowym centrum powiatu lidzkiego. Lida jest miastem o bogatej historii. W centrum miasta zobaczymy średniowieczny zamek zbudowany w 1323 roku przez księcia Gedymina. Zamek ten przetrwał nie jedno oblężenie, prawdopodobnie gościł też Władysława Jagiełłę z młodą żoną Zofia Holszańską. W murach tego właśnie zamku rozgrywa się akcja „Grażyny” Adama Mickiewicza. Na dziedzińcu zamkowym zobaczymy przedstawienie z czasów średniowiecza. Niedaleko zobaczymy barokowy kościół katolicki pw. Podwyższenia Krzyża Świętego zbudowany w 1770 roku. Dalej jedziemy szlakiem Adama Mickiewicza. Przyjazd do Nowogródka, Idziemy na górę zamkową, gdzie zobaczymy pomnik i kopiec Mickiewicza oraz ruiny średniowiecznego zamku,    zobaczymy kościół farny pw. Przemienienia Pańskiego w którym był ochrzczony Adam Mickiewicz stojący na miejscu kościoła w którym w 1420 roku Władysław Jagiełło brał ślub z Zofią Holszańską. W tymże kościele spoczywają błogosławione siostry Nazaretanki, rozstrzelane przez Niemców w 1943 roku. Dalej przejazd nad  Jezioro Świteź, które opisał Adam Mickiewicz w swoich nieśmiertelnych balladach. Podziwiamy przepiękny krajobraz i czystość wód jeziora. Następnie jedziemy w kierunku Brześcia , Po dzrodze zajedziemy do mejscowości Kosow Poleski, gdzie zobaczymy pałac Pusłowskich i w niewielkiej odległości dawny folwark Mereczowszczyzna – miejsce urodzenia T. Kościuszki. Dalej przejazd do Brześcia. Do największych atrakcji miasta  należy twierdza brzeska.  Jest to ogromny kompleks fortyfikacyjny, zbudowany w centrum historycznego miasta Brześć w latach 1836-42.  Stworzono tu pomnik ku czci żołnierzy armii radzieckiej poległych latem 1941 roku w walkach z Niemcami. Na dziedzicu zobaczymy wystawę tehniki wojskowej, cerkiew garnizonowa pw. sw. Mikolaja. Dalej odwiedzimy polski cmentarz garnizonowy. Następnie zrobimy objazd miasta i zobaczymy miejską zabudowę drugiej z połowy XIX -XXI w, Tak więc zobaczymy dawne budynki administracyjne województwa poleskiego z lat 30-h XX w. Obiad i czas wolny na zakupy i dalej przez przejście graniczne przejazd do Wrocławia, Legnicy Lubina.

Zakończenie wycieczki ok godz. 4:00 rano.


Cena: do kalkulacji

Cena zawiera:
– przejazd komfortowym autokarem
– obsługa pilota na całej trasie
– obsługa przewodnika polskojęzycznego na Białorusi
– 1 nocleg w pokojach 2-osobowych w hotelu 3* na Białorusi
– obiadokolacja i śniadanie w hotelu
– ubezpieczenie KL i NNW na Białoruś
– opłaty drogowe i parkingowe

Cena 50 EUR zawiera:
– sporządzenie, przesłanie i obsługa dokumentów do bezwizowego wjazdu na Białoruś
– miejscowych przewodników wg programu
– wstęp do Muzeum Orzeszkowej
– wstęp do Muzeum Adama Mickiewicza w Nowogródku
– wstęp do domu – muzeum Czesława Niemena w Wasiliszkach
– średniowieczne przedstawienie na Zamku w Lidzie
– obiad trzeciego dnia przed wyjazdem z Białorusi

UWAGA: Każdy uczestnik wycieczki musi posiadać paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu z wycieczki.

Drukuj
error: Content is protected !!