Jarmarki Bożonarodzeniowe jak sto lat temu! Lubbenau – Lehde 21.12.2019r.

Przenieś się w czasie i zobacz jak wyglądały jarmarki bożonarodzeniowe sto lat temu! Zapraszamy do bajkowej krainy Szprewaldu – Wenecji Pólnocy gdzie poruszać się można łodziami przypominającymi weneckie gondole. Jest to także kraina słynąca z uprawy i przetworów ogórka. W tej wyjątkowej miejscowości jaką jest Lubbenau kultywuje się dawne tradycje bożonarodzeniowe. Dlatego możemy się poczuć jakbyśmy cofali się w czasie. Odwiedź z nami Lubbenau i poczuj magię dawnych świąt!

Program ramowy:

godz. 7:00 wyjazd kolejno z Legnicy, Lubina, Chojnowa, Krzywej przejazd w region Spreewaldu.

Przyjazd do miejscowości Lubbenau ok. 10:00.

Spacer po malowniczym centrum miasteczka z rynkiem, kościołem św. Mikołaja i zespołem pałacowo-parkowym. Przejście do Portu w Lubbenau, gdzie na odwiedzających czeka pierwszy jarmark adwentowy położony przy samej przystani, gdzie w towarzystwie szprewaldzkich kapitanów można spróbować np. wędzonej ryby i pokrzepić się grogiem.

Z portu otuleni w koce goście wypływają łodziami do położonej na wyspie wioski Lehde. W niektórych łodziach towarzyszą gościom "Lutkowie" –  szprewaldzkie skrzaty.

Udział w jarmarku urządzanym na terenie skansenu budownicta ludowego, w którym można poczuć atmosferę dawnej szprewaldzkiej wsi.

W wiosce trwają akurat przygotowania do świąt Bożego Narodzenia, takie, jak sto lat temu.  W zagrodach i izbach można obserwować „mieszkańców” podczas różnych prac, jak np. robienie prezentów, przędzenie, skubanie pierza, pieczenie. Aż w końcu pojawia się tradycyjne drzewko. Przypomina ono trochę piramidę, na świątecznie ozdobionej drewnianej pionowej osi umocowane są piętrowo krążki, na których znajdują się jabłka, orzechy, słodycze i inne tradycyjne ozdoby bożonarodzeniowe jak np. małe figurki biblijnych postaci.

Bescherkind i Rumpodich, których figury prezentowane są na jarmarku, należą do legendarnych postaci szprewaldzkich. Oczywiście nie zabraknie tu regionalnych specjałów przygotowywanych na Boże Narodzenie – pokrzepić sie można chociażby tradycyjnym kaslerem z kapustą kiszoną, pożywnymi gorącymi zupami czy typowymi niemieckimi kiełbaskami.

Drogę powrotną do Lübbenau odbywamy również łodzią.

O godz. 16:00 – wyjazd do Polski.

Zakończenie wycieczki w Legnicy i Lubinie ok godz. 19:00.

Cena: 125zł

Cena zawiera:

– Przejazd autokarem

– Usługa pilota/przewodnika

– Ubezpieczenie NNW

– Realizacja programy wycieczkowego

Dodatkowo płatne pilotowi w autokarze: 15 euro na rejs łodziami z Lubbenau do Lehde.

Drukuj
error: Content is protected !!