Malá Skála, ruin zamków Vranov i Frýdštejn 16.05.2020r.

Wyjazd z: Lubina, Legnicy, Chojnowa, Bolesławca, Zgorzelca.

Wraz z przyjściem wiosny przychodzi też główny sezon turystyczny. Przyroda budzi się i zamki i pałace otwierają swoje bramy. Przynosimy Państwu pomysł na wycieczkę, która doprowadzić Was na teren popularnego Maloskalska oraz do ruin zamków Vranov i Frýdštejn. Czerwona trasa turystyczna z miejscowości Malá Skála prowadzi do ruin zamku Vranov. Trasa liczy ok. 1,5 km. Zamek w czasie swego powstania spełniał wszystkie wymagania obronne, ponieważ do jego budowy wykorzystano grupę piaskowcowych skalisk niemal pionowo opadających ze wszystkich stron do doliny Izery. Na najwyższym skalisku stała drewniana wieża zamkowa, która dominowała nad całym obiektem. Później Vranov przeżywał okresy rozkwitu i upadku, dopóki w 1802 roku maloskalskich dóbr, do których należał Vranov, przedsiębiorca František Zachariáš Rtimisch. Zlecił on przebudowę dostępu do zamku i wysoko na Izerą wybudował punkt widokowy, z którego jest porywający widok na miejscowość Malá Skála i rzekę Izerę.

Grzbietem Vranovský hřeben kontynuujemy dalej czerwoną trasą turystyczną aż do ruin zamku Frýdštejn ok. 1,5 km.

Zamek Frýdštejn częściowo wykuto w skale, niedostatek miejsca zmusił budowniczych do zastosowania piętrowej koncepcji budowli. Obronę zamku zapewniały mury obronne, których częścią była też duża okrągła wieża.

Jest ona dominantą Frýdštejna i najlepiej zachowaną częścią zamku. Wieża ma wysokość ok. 15 m i oferuje piękny widok na okoliczny malowniczy krajobraz Maloskalska.

Od zamku Frýdštejn będziemy wędrować niebieską trasą turystyczną do wieży widokowej Kopanina, i dalej zieloną trasą turystyczną z powrotem do miejscowości Malá Skála. Od Frýdštejna do wieży widokowej Kopanin jest 1,7 km. Z wieży widokowej przy dobrej pogodzie widać Czeski Raj, Ralsko, Bezděz, Ještěd, Góry Izerskie i szczyty Karkonoszy.

Cena: 110zł/os.

Cena zawiera:

– Przejazd autokarem

– Opiekę przewodnika sudeckiego

– Pamiatkowy magnes

– Ubezpieczenie NNW

– Opłaty drogowe i parkingowe

Dodatkowo płatne przewodnikowi w autokarze:

Bilety wstępów: Dorośli 100 KC dzieci i młodzież do lat 15: 50 KC

Drukuj
error: Content is protected !!